7 راه برای خالی کردن فضای هارد در ویندوز

هارد ها درحال بزرگ شدن هستند ولی انگار همیشه پر هستند این قاعده در مورد هارد SSD هم صدق می کند. اگر از فضای کم هارد خود ناراضی هستید این آموزش به شما کمک خواهد پس با ما همراه باشید.

1. آزاد کردن فضای دیسک توسط CleanMyPC

اگر می خواهید که فضای بیشتری داشته باشید ما به شما آسونترین راه را پیشنهاد می کنیم این نرم افزار به صورت اتوماتیک سیستم شما را تمیز نگه می دارد. همینطور این نرم افزار دارای Clean Unistaller می باشد که می توانید نرم افزار و فایل های رجیستری آنرا با یک کلیک پاک کنید.

2. اجرای Disk Cleanup

ویندوز دارای ویژگی ای به نام Disk Cleanup است که در آن ویندوز فایلهای موقتی و غیر مهم را تشخیص و پاک می کند. برای اینکه به این بخش دست یابید بر روی درایو مورد نظر کلیک راست کرده و Propertis را انتخاب کنید.

بر روی Disk Cleanup کلیک کنید

فایل های مورد نظر که می خواهید پاک کنید را انتخاب نمایید که شامل فایل های موقتی (Temporary Files) ، Log files و فایل هایی که در recycle bin می باشد. همینطور شما می توانید فایل های سیستمی را هم پاک و تمیز کنید که در اینجا نمایش داده نمی شوند برای اینکار باید Clean up system files را بزنید.

بعد از اینکار به تب More options بروید. و گزینه Clean up را در زیر گزینه System restore and shadow Copies است را بزنید. با این کار دیگر نمی توانید از فایل های قدیمی restore استفاده نمایید.

3. پاک کردن نرم افزار های حجیم

پاک کردن نرم افزار ها می تواند فضای شما را بیشتر کند ولی بعضی از نرم افزار ها خیلی کم فضا می گیرند بنابراین شما می توانید به کنترل پنل بروید و از منوی Programs and Features سایز های نرم افزار ها را ببنید. البته همیشه اینطور نیست که نرم افزار ها سایز خود را نشان دهند گاهی نرم افزاری فضای زیادی اشغال کرده ولی سایز آن در اینجا دیده نمی شود.

البته شما می توانید از نرم افزار Revo Uninstaller برای پاک کردن نرم افزار استفاده کنید.
اگر شما از ویندوز 10 استفاده می کنید شما می توانید به PC Setting بروید سپس System و پس از آن به Apps & feature بروید.

بدین وسیله شما می توانید نرم افزار هایی که از استور ویندوز را پاک کنید البته هنوز میتوان از کنترل پنل به روش قدیم هم استفاده کرد.

4. آنالیز فضای دیسک

برای اینکه بفهمید چه چیزی از فضای هارد استفاده می کند می توانید از نرم افزار آنالیز هارد دیسک استفاده کنید. این نرم افزار هارد شمار را آنالیز میکند و دقیقا به شما می گوید که چه جیزی بیشترین فضا را اشغال کرده است.
یکی از این نرم افزار ها WinDirStat است که به شما دقیق می گوید که چه جیزی بیشترین فضا را اشغال کرده است. نکته مثبت این نرم افزار این است که میزان فضای اشغال شده نرم افزار هایی که تو کنترل پنل سایزش را نزده به طور کامل و دقیق نشان می دهد.

5. پاک کردن فایل های موقتی

ویژگی Disk Cleanup مفید است ولی فایل های موقتی نرم افزار ها را پاک نمی کند مثلا فایلهای موقتی که توسط کروم یا فایرفاکس تولید شده را پاک نمی کند.
برای اینکار از میتوان از نرم افزار CCleaner که به راحتی میتوان فایل های موقتی کوکی و کش های نرم افزار ها را پاک کرد.

6. فایل های تکراری

یک موضوع دیگه که فضای هارد شما را اشغال می کند فایل های تکرای است که در جاهای مختلف چندین کپی از یک فایل وجود دارد برای از بین بردن این فایلهای تکراری می توان از نرم افزار Duplicate Cleaner Pro استفاده کرد

7. کم کردن فضای مورد نیاز برای ریستور

اگر ریستور سیستم خیلی فضای هارد شما را اشغال کرده است شما می تونین این فضا را کم کرده این کار به شما این اختیار را می دهد که فضای کمتری از سیستم خود را ریستور کنید. اگر این موضوع برای شما اهمیت زیادی ندارد میتونید این فضا را کم کرده و مقدار زیادی از فضای اشغال شده خود را آزاد کنید.

راه کارهای نهایی

این راه کار فضای اشغال شده شما را آزاد می کند ولی ویژگی های مهم ویندوز را غیرفعال می کند. ما پیشنهاد نمی کنیم که از این راه کار استفاده کنید ولی اگه واقعا به فضا لازم دارید از آن استفاده کنید:

غیرفعال کردن Hibernate: وقتی شما سیستم را Hibernate می کنید تمامی فعالیتها را در رم ذخیره می کند بدون اینکه مصرف برقی صورت گیرد و وقتی دوباره کامپیوتر را روشن می کنید دوباره تمامی فعالیتها همانگونه است که آنرا ترک کردید. که میتوانید آنرا غیرفعال کنید.
غیر فعال کردن سیستم ریستور: اگر کم کردن فضا برای ریستور بای شما کافی نیست و نیاز به فضای بیشتری دارید می توانید آنرا غیر فعال کنید

مطالب مرتبط

10 بازی که قدرت برنامه نویسی شما را افزایش می دهند!

آموزش کار با BlueStacks

چگونه ویندوز را ریکاوری کنیم؟

نکات طلایی بازی کانتر استرایک (قسمت دوم)

نکات طلایی بازی کانتر استرایک (قسمت اول)

راه های مختلف گرفتن Screenshot در ویندوز

7 راه برای خالی کردن فضای هارد در ویندوز

محتوای مطلب

کامنت ها

لطفا اگر سوالی نامرتبط با این مطلب دارید، از تب «پرسیدن سوال» استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.