چگونه خلاصه ی یک مقاله ی ویکی پدیا را گیر بیاوریم

ویکی پدیا بهترین مکان برای به دست آوردن اطلاعات دقیق یک موضوع نیست.اگر موضوعی ناگهان خبرساز شده،احتمال می رود که بعضی از اطلاعات آن در ویکی پدیا اغراق شده باشد.این بدین معنی نیست که ویکی پدیا به درد نخور است.مطمئنا نمیتوانید آن را کلمه به کلمه در تحقیق خود بیاورید اما بی تردید می توانید منابعِ یک مقاله را بررسی کنید و از آن ها برای پیشبرد فهم خود استفاده کنید.اما اگر به دنبال جزئیات در مورد یک موضوع خاص نیستید، یک نسخه ی خلاصه شده از یک مقاله میتواند بهتر باشد.

بسیاری از مقالات در ویکی پدیا یک نسخه ی خلاصه شده دارند هرچند، هیچ وقت به طور پیش فرض به آن جا راه پیدا نمی کنید.برای این که خلاصه ی یک مقاله ی ویکی پدیا را به دست آورید باید نشانی اینترنتی (URL) آن را تغییر دهید.

خلاصه ی مقالات ویکی پدیا

مقاله ی ویکی پدیایی که به دنبال خلاصه اش هستید را باز کنید.به آدرسش نگاه کنید.دو حرف اول آدرس اینترنتی (URL)، زبانی که مقاله ی پیش رویتان به آن نوشته شده را نشان می دهد،مثلا اگر en.wikipedia را می بینید زبان صفحه انگلیسی است.

برای گرفتن خلاصه ی یک مقاله ی ویکی پدیا،باید قسمت مربوط به زبان را از آدرس اینترنتی حذف کنید وبه جایش کلمه ی ‘simple’ را بگذارید.

برای مثال

https://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II

تبدیل می شود به

https://simple.wikipedia.org/wiki/World_War_II

این کار حجم اطلاعات مقاله ی مورد نظر را بسیار کم می کند.

کاربرد و محدودیت ها

بهترین کاربرد این روش برای موقعی است که می خواهید از یک مقاله چند تاریخ استخراج کنید.اگر مقاله حاوی یک سری از اتفاقات است، می توانید با این روش همه ی آن ها را به ترتیب زمانِ وقوع در قالب یک جدول به دست آورید.برخی از مقاله ها ممکن است خلاصه ای بسیار کوتاه داشته باشند در حالی که بقیه ممکن است در حالت خلاصه یا ساده شده ی خود هم طولانی باشند.

همه ی مقالات خلاصه ندارند.میتوانید این ترفند را تقریبا روی هر مقاله ای در ویکی پدیا پیاده کنید اما همیشه جواب نمی دهد.وقتی که مقاله ای خلاصه ندارد و آدرسش را تغییر می دهید ویکی پدیا به شما می گوید که چنین صفحه ای وجود ندارد.در این صورت می توانید این صفحه را ایجاد کنید مثلا خودتان برایش خلاصه ای بنویسید.از آن جایی که ویکی پدیا اساسا بر پایه ی جمع آوری اطلاعات مردم است این خلاصه هم می تواند مشارکت شما در آن باشد.تمام مقالات توسط مردم نوشته می شوند و با هوش مصنوعی خلاصه نمی شوند.در برخی از موارد، این کار فقط به شما همان مقاله را با توضیحات ساده تر ارائه می دهد.

این قابلیت ممکن است منحصر به مقالات انگلیسی باشد.ما روی چند مقاله ی پرتغالی این کار را تست کردیم ولی هیچ خلاصه ای برای آن ها در دسترس نبود.ممکن است که ما موفق نشده باشیم مقاله ای که خلاصه داشته باشد پیدا کنیم و این ترفند فارغ از زبان کار کند؛پس لطفا خودتان یک تستی بکنید!

مطالب مرتبط

چگونه یک ساعت هوشمند ایده آل بخریم؟

آموزش ریست کردن مودم های TP-Link مخابرات

نحوه اضافه کردن LiveChat به فروشگاه WooCommerce شما و افزایش فروش

چگونه 502 Bad Gateway Error را در وردپرس حل کنیم

آموزش ثبت و تائید وبسایت وردپرس شما در Pinterest

ترفندهای جستجو در گوگل

چگونه خلاصه ی یک مقاله ی ویکی پدیا را گیر بیاوریم

محتوای مطلب

کامنت ها

لطفا اگر سوالی نامرتبط با این مطلب دارید، از تب «پرسیدن سوال» استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.