هر آنچه یک کاربر لینوکس و ترمینال حتما باید بداند

اگر یک تازه وارد به دنیای لینوکس هستید، اگر چیز زیادی از ترمینال نمیدانید، اگر میخواهید کار با ترمینال لینوکس را شروع کنید اما نمیدانید از کجا، این پست به شما کمک می کند دانش اولیه و مورد نیاز خود را بدست بیاورید…

ترمینال یک مفسر است که دستور را از کاربر گرفته و عملی متناظر با آن دستور را انجام می دهد

برای هر چه بهتر فرا گرفتن این دانش های اولیه ی مورد نیاز توصیه می شود خواننده خود ترمینال را باز کند و خود دستورات را امتحان کند…

Screenshot from 2016-08-02 15-24-25

یک ترمینال

در خطی که تایپ می کنید، اسم یوزرنیم شما، اسم کامپیوترتان که خودتان هنگام نصب تعیین میکنید، و دایرکتوری فعلی ~ نشان داده شده اند.

اما چیز هایی که باید بدانید:

 • تقریبا هر کاری که در اینترفیس گرافیکی می توان انجام داد در ترمینال نیز می توان انجام داد.
 • در لینوکس هر برنامه ای یک مکان یا دایرکتوری مشخص دارد که از طریق ترمینال می توان به آن دسترسی پیدا کرد.
 • مکان پیشفرض هنگام باز کردن ترمینال جدید دایرکتوری home است که در ترمینال با ~ نشان داده می شود.
 • دایرکتوری root یا ریشه با / نشان داده می شود.
 • برای دسترسی به دایرکتوری ای که در حال حاضر در آن هستید می توان از . استفاده کرد.(در صورت گنگ بودن این مفاهیم منتظر باشید، به زودی توضیح  داده خواهند شد.)
 • ترمینال case-sensitive است، یعنی /home با /HOME یکی نیست
 • یکی از مهمترین قابلیت های ترمینال آوتو کامپلیت آن است، ینی شما لازم نیست همه ی اسم یک دستور یا یک دایرکتوری را بنویسید، بلکه با کلید تب ترمینال آن را کامل می کند، برای مثال اگر یک دایرکتوری به اسم MyFavoriteMovies دارید، و میخواهید در ترمینال آن را بنویسیدَ، کافی است MyF را تایپ کرده سپس tab را بزنیدِ، اگر فایل یا دایرکتوری دیگری نداشته باشید که با MyF شروع شود، ترمینال اسم دایرکتوری را برای شما کامل میکند، اما اگر بیشتر از یک فایل با این حروف داشته باشید، با دوبار زدن tab برایتان لیست دایرکتوری ها و فایل هایی که این حروف را دارند نشان داده می شود که با اضافه کردن یک یا دو حرف دیگر و سپس زدن tab می توانید به دایرکتوری دلخواه دست پیدا کنید.

حال دستورات مورد نیاز:

 1. cd
  دستور cd مخفف (change directory) برای تغییر دایرکتوری به کار می رود، برای استفاده از این دستور پس از تایپ آن یک اسپیس یا فاصله گذاشته و در ادامه دایرکتوری مقصد را وارد می کنید. برای مثال در تصویر زیر به دایرکتوری root رفته ایم:
  Screenshot from 2016-08-02 15-34-00همانطور که می بینید، آدرس نشان داده شده که قبلا دایرکتوری home یا ~ بود، به دایرکتوری / تغییر پیدا کرد.
  با دستور زیر می توان به یک پوشه عقب تر از مکان فعلی برگشت:

  cd ..
 2. ls
  دستور ls مخفف (list) محتوای دایرکتوری فعلی را لیست می کند.برای استفاده از آن کافی است ls را تایپ و اینتر بزنید:
  Screenshot from 2016-08-02 15-36-27
  همانطور که می بینید،لیست محتوای پوشه روت نشان داده شد.
  می توان برای دستورات flag گذاشت به این صورت که یک – و سپس حرفی پس از آن به نوعی عملکرد آن دستور را تغییر می دهد، برای مثال ls -a فایل های مخفی یا hidden را نیز نمایش می دهد این فایل ها با یک . در پیش از نامشان مشخص شده اند.
 3. pwd
  دستور pwd مخفف (present working directory) دایرکتوری فعلی شما را نمایش میدهد. کافی است pwd را نوشته و اینتر بزنید:
  Screenshot from 2016-08-02 15-50-09
 4. man
  ممکن است بخواهید در مورد یک دستور یا فلگ های آن بیشتر بدانید،man مخفف (manual) توضیحات کامل آن دستور را برایتان می آورد، کافی است پس از man نام دستور را بنویسید:
  Screenshot from 2016-08-02 15-54-17راه دیگر برای کمک گرفتن از خود ترمینال فلگ –help یا -h است که با استفاده از این فلگ ها می توان توضیح مختصری در مورد دستور مورد نظر گرفت:
  Screenshot from 2016-08-02 15-56-50
 5. mv
  دستور mv مخفف (move) برای جابجا کردن و یا تغییر نام یک فایل به کار می رود، به این صورت استفاده می شود که پس از دستور، آدرس فایل مبدا و سپس آدرس فایل مقصد را به آن می دهیم، این دستور را با کمک دستور های بعدی توضیح خواهم داد.
 6. cp
  دستور cp مخفف (copy) برای کپی کردن یک فایل به کار می رود و روش استفاده از آن دقیقا مانند دستور mv است.
 7. mkdir
  دستور mkdir مخفف (make directory) برای ساختن یک دایرکتوری جدید به کار می رود، با تایپ نام دایرکتوری پس از این دستور، در دایرکتوری فعلی تان، یک دایرکتوری با نام مورد نظر ساخته می شود.
 8. touch
  این دستور برای ساختن فایل جدید ساخته می شود، در لینوکس فرمت ها مانند ویندوز نیستند، یعنی ارزش خاصی ندارند و صرفا نمادین هستند، یعنی فایل text با فایل text.txt از نظر نوع برای لینوکس فرقی ندارد اگر در هر دو آنها فایل متنی وجود داشته باشد، بنابراین شما می توانید با وارد کردن نام فایل مورد نظر، پس از این دستور یک فایل خالی جدید داشته باشید.
 9. rm
  دستور rm مخفف (remove) برای پاک کردن یک یا چند فایل استفاده می شود، برای استفاده از این دستور پس از این دستور، آدرس فایل مورد نظر می آید، اگر می خواهید یک دایرکتوری را با تمام فایل های درون آن پاک کنید، کافی است فلگ -r را پیش از آدرس دایرکتوری استفاده کنید.
 10. cat
  این دستور برای نمایش فایل های درون یک فایل متنی به کار می رود، کافی است پس نام دستور، آدرس یا نام فایل را بنویسید تا محتوای فایل در ترمینال برایتان نمایش داده شود.
 11. nano
  نانو یک تکست ادیتور درون ترمینال است، همانند vim اما از آنجایی که کار با nano آسان تر است، بهتر است ابتدا به سراغ vim نروید، اما با استفاده از این تکست ادیتور، می توانید محتوای یک فایل متنی را تغییر دهید، کافیست پس از این دستور نام فایل متنی را بنویسید تا آن فایل در نانو برایتان باز شوداما ممکن است این دستورات برایتان غیر قابل فهم و گنگ بوده باشد، در تصاویر زیر استفاده از این دستور ها را خواهید دید، سعی کنید خودتان امتحان کنید.
  Screenshot from 2016-08-02 16-12-09در اینجا ابتدا یک دایرکتوری جدید به نام newfolder ساختم و با دستور cd به این دایکتوری رفتم، حالا در این دایرکتوری یک فایل خالی جدید می سازم:
  Screenshot from 2016-08-02 16-14-25با دستور ls میبینید که این فایل ساخته شده است.
  حال میخواهیم یک کپی از آن را در همین فولدر بسازیم:
  Screenshot from 2016-08-02 16-17-31همان طور که میبینید، از . به عنوان دایرکتوری فعلی استفاده شده، و نیز می بینید میتوان در هنگام کپی، نام جدید هم به فایل داد، میشد از ./ به تنهایی استفاده کرد و آن وقت نام آن خود به خود تغییر می کرد تا با نام اولی یکی نباشد.
  حال میخواهیم فایل دومی که ساختیم را تغییر نام دهیم:
  Screenshot from 2016-08-02 16-20-10همانطور که می بینید، نام فایل تغییر کرد.
  حال می خواهیم در فایل اول که ساختیم متنی بنویسیم:
  با nano این کار را می کنیم:
  Screenshot from 2016-08-02 16-21-59
  با زدن اینتر، فایل مورد نظر در فضای nano باز می شود، چون فایل خالی است، در ابتدا در فایل چیزی نیست، اما اگر در فایل از قبل چیزی بود، محتوای آن را نشان می داد، سپس در آن متنی اضافه می کنیم.
  Screenshot from 2016-08-02 16-23-45
  Screenshot from 2016-08-02 16-24-56
  حال با ctrl+o فایل را ذخیره می کنیم، همانطور که در پایین فضای نانو می بینید، میتوان با زدن ctrl+g صفحه ی help نانو را باز کرد و از کمک های آن استفاده کرد.
  سپس با ctrl+x از نانو خارج شده و به ترمینال بر میگردیم:حال فایل ذخیره شده را با cat در ترمینال می بینیم:
  Screenshot from 2016-08-02 16-28-03
  حال فایل دومی که ساخته بودیم را پاک می کنیم:
  Screenshot from 2016-08-02 16-30-02
  می بینید که فایل از این دایرکتوری حذف شده است، در مورد استفاده از این دستور مراقب باشید، چرا که پس از حذف راه برگشت ندارید، برای مثال اگر کسی به شوخی به شما گفت چنین دستوری را در ترمینال خود بزنید،

  rm -rf /

  از این کار به شدت خودداری کنید، چرا که با کمی دقیق نگاه کردن به این دستور متوجه می شوید که این دستور، پوشه ی / یا روت شما را با فلگ rf که force remove است پاک میکند، یعنی از ریشه همه دایرکتوری های موجود در سیستم عاملتان پاک می شود…

 12. history
  این دستور همانطور که از اسمش پیداست، تاریخچه دستوراتی که در ترمینال زدید را برایتان می آورد:
  Screenshot from 2016-08-02 16-40-06
 13. clear
  این دستور پس از آنکه ترمینالتان شلوغ و پر از متن همانند عکس بالا شده، ترمینال را خالی میکند و دوباره در خط اول میتوانید نوشتن به دستورات را ادامه دهید:
  Screenshot from 2016-08-02 16-41-55
  Screenshot from 2016-08-02 16-42-22
 14. locate
  این دستور برای پیدا کردن یک فایل در سیستم است، برای استفاده کافی است پس از آن keyword ها یا کلمات کلیدی که میخواهید سرچ کنید را بنویسید:
  نمونه استفاده از آن:

  locate -i *new*

  که در نمونه بالا فلگ -i برای آن است که لینوکس بین حروف بزرگ و کوچک فرقی نگذارد و همه را پیدا کند، یعنی case-sensitive نباشد، و * نیز یک wildcard است به این صورت که در اینجا به این معنی است که هر فایلی با نامی که new در آن باشد و قبل و بعد آن هر چه می خواهد باشد، اگر فقط در انتهای آن * را می گذاشتیم، فقط آنهایی که اول نامشان new داشت را پیدا می کرد.

 15. killall
  برای بستن یک برنامه از طریق ترمینال می توان از این دستور استفاده کرد، کافیست پس از این دستور نام برنامه در حال اجرا را بنویسید:

  killall firefox

   

  امیدوارم این پست برای شروع کارتان مفید باشد، اگر سوالی در مورد لینوکس داشتید سوالتان را در فروم های پرسش و پاسخ ما بپرسید

مطالب مرتبط

تشخیص فونت به کار رفته در سایت ها

معرفی زبان برنامه نویسی C

تنظیم ساعت و تاریخ در لینوکس

معرفی چند ابزار برای ساخت زیرنویس اتوماتیک برای فیلم ها

6 نرم افزار دسترسی از راه دور remote برای لینوکس

بهترین نسخه های لینوکس برای کاربران مک

هر آنچه یک کاربر لینوکس و ترمینال حتما باید بداند

محتوای مطلب

کامنت ها

یک پاسخ به “هر آنچه یک کاربر لینوکس و ترمینال حتما باید بداند”

لطفا اگر سوالی نامرتبط با این مطلب دارید، از تب «پرسیدن سوال» استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.