معیارهای انتخاب RAM + چگونگی جاگذاری رم در مادربرد

معیار هایی را برای انتخاب یک حافظه ی رم مناسب به شما ارائه کنیم که قطعا کاربردی خواهند بود و می توانند کمک شایانی در این امر به شما بکنند.همچنین در ادامه ی مطلب با آموزش چگونگی قراردهی قطعه ی رم در مادربرد در خدمت شما هستیم پس با ما همراه باشید…

 

سرعت و تاخیر RAM


 

سرعت رم: این ویژگی بر اساس ترکیبی نسبتا پیچیده از عوامل سخت افزاری است و سرعت نسبی RAM در زمانی خاص را نمایش می دهد. سرعت رم ها معمولا با استفاده از استاندارد هایی قدیمی (که در آن شما سرعت هایی مانند PC2 / PC3 / PC4 را می بینید) یا استاندارد جدید که در قطعات جدید تولید شده (که در آن سرعت بیشتر به نظر می رسد مانند DDR 1600 ) سنجیده می شود .     

تأخیر: تأخیر زمانی پایین تر به معنی دسترسی سریعتر به داده ها است. زمان بندی تاخیر به عنوان یک مجموعه از چهار عدد ارائه می شود، بنابراین شما ممکن است چیزی شبیه 5-5-5-15 را ببینید.

با این حال، حقیقت این است که فقط سرعت و تاخیر مهم نیست. در واقع سرعت رم ها به مقدار قابل توجهی با یکدیگر فرق نمی کنند. در این باره شما می‌توانید درباره آن دسته از افرادی صحبت کنید که دوست دارند به سیستم‌های خود فخر فروشی کنند، اما نادیده گرفتن این موضوع کاملا بی‌ خطر است. حتی برای یک سیستم برای بازی با انتظار عملکرد بالا، این موضوع تفاوت چندانی ندارد.

 

 

به بیان دیگر، چند چیز وجود دارد که مهم است که در ذهن داشته باشیم.

مادربرد یا رایانه ی شما ممکن است سرعت حافظه ای که پشتیبانی می کند را محدود کنند به این معنا که ممکن است از مقدار رم زیادی پشتیبانی نکرده و تعداد اسلات کافی برای جاگذاری رم ها نداشته باشد، عمدتا به این دلیل که آن رم که در زمان تولید مادربرد طراحی شده بوده، آن مشخصات را داشته مثلا در سال های گذشته، رم 2 گیگابایت مقدار قابل توجه و کفاف دهنده ای بوده و در نتیجه مادربرد ها از رم های 2 گیگابایتی پشتیبانی می کرده اند؛ لذا اگر مادربرد شما قدیمی باشد شاید نیاز به تعویض آن داشته باشید . مشخصات سیستم خود را بررسی کنید تا ببیند چه چیزی را می تواند اداره کند. حتی ممکن است که بتوانید BIOS خود را به روز رسانی کنید چرا؟ برای پشتیبانی از حافظه RAM بالاتر البته اگر می خواهید. برای انجام این کار، وب سایت کارخانه سازنده خود را بررسی کنید.

تخلیه گرما و RGB چیست؟


 

آن‌ها اغلب بی‌معنا و بی کاربرد هستند و تنها جنبه ی زیبایی و فخر فروشی به سیستم را دارند! مثلا لامپ LED بر روی RAM شما در یک کیس رومیزی تنها برای این است که یک نمای تمیز به نظر برسد (اگر شما اهل این نوع کارها هستید می توانید از این دسته رم ها استفاده کنید). اینها در واقع یک سری ویژگی های اضافی و خاص بر روی رم هستند که اگر هیچ یک از آنها برای شما مهم نباشد، به دنبال آن ویژگی‌های خاص نباشید آن‌ ها فقط حافظه شما را گران‌ تر می‌سازند.

 

 

 

آیا می توانم حافظه لپ تاپم را ارتقا دهم؟


 

ارتقاء RAM در یک لپ تاپ یک موضوع پیچیده تر از دسکتاپ است. برخی از لپ تاپ ها دارای یک پانل دسترسی هستند که به شما امکان می دهد به راحتی ماژول های RAM را تعویض کنید. برخی از آنها دارای یک یا دو حافظه ی رم در دسترس از طریق یک پانل دسترسی هستند، در حالی که برخی لپ تاپ ها شما را به جایی می کشانند که واقعا نمی توانید به آن دسترسی پیدا کنید. بعضی از لپ تاپ ها نیاز دارند که همه چیز را برای تغییر RAM به طور کامل از هم جدا کنید. و برخی از لپ تاپ ها حافظه های RAM را اصلا نمایش نمی دهند به طوری که حافظه ی آنها به مادربورد متصل شده است. برای فهمیدن اینکه چه وضعیتی برای شما وجود دارد، شما باید انجام برخی تحقیقات را به عمل برسانید. راهنمای کاربر خود را بررسی کنید، لینک وب سایت سازنده را لمس کنید، یا برخی از شیوه های جستجوی سریع گوگل را برای این کار امتحان کنید.

چگونه حافظه دسکتاپ را ارتقا دهیم؟


 

جایگزینی حافظه در رومیزی شما معمولا بسیار ساده است. شما به یک پیچ‌گوشتی برای باز کردن کیس نیاز دارید. توجه داشته باشید که این دستورالعمل‌ها برای یک کیس سبک ATX استاندارد است اگر یک طراحی پیچیده و عجیب تری داشته باشید ، ممکن است نیاز داشته باشید که کمی سخت‌ تر کار کنید یا کامپیوتر را به طور عجیبی قرار دهید تا آن را باز کرده و به اجزای داخلی آن دسترسی داشته باشید .

 

 

1.تمام کابل ها و لوازم جانبی خارجی را از کامپیوتر خود جدا کنید، سپس آن را به یک میز یا سطح انتقال دهید. در حالت ایده آل شما باید در یک منطقه خنک و خشک کار کنید که کفپوش نشده است. اگر خانه شما به خصوص در برابر شوکهای استاتیک حساس باشد، ممکن است بخواهید یک دستبند ضد استاتیک نیز داشته باشید.

2.پیچ ها را باز کنید. شما قصد دارید پانل دسترسی را از سمت چپ کامپیوتر (با فرض اینکه شما به جلو نگاه کنید) جدا کنید. در برخی موارد، شما باید کل پوشش را جدا کنید. سپس پوشش کیس را کنار بگذارید تا درون آن ظاهر شود.

3.در این مرحله شما باید به مادربورد نگاه کنید. RAM باید به راحتی قابل تشخیص باشد. دو عدد یا تعداد بیشتری ماژول وجود دارند که به اسلات هایی که معمولا در نزدیکی CPU قرار دارند، چسبیده اند.

4.برای جدا کردن رم موجود، زبانه های پلاستیکی را در هر دو طرف شکاف RAM نگاه کنید. به سادگی این زبانه ها را فشار دهید  تا آنها را جدا کنید. ماژول باید کمی تکان بخورد و به سمت بالا بیاید؛ اکنون آماده است تا از آن خارج شود. این مرحله را برای تمام ماژول هایی که می خواهید جدا کنید، تکرار کنید.

 

 

برای آزاد کردن ماژول RAM، روی این برگه ها فشار دهید.

5.سپس، هر ماژول را مستقیما بلند کنید و از شکاف خارج گردانید.

6.قبل از اینکه رم جدید را به آن وصل کنید نگاهی به شکافها بیندازید.حتما به رنگ اسلات ها توجه ویژه ای داشته باشید! این مهم است که رم را در کجا نصب می کنید؛ در مادربوردی که در تصویر زیر می بینید،زوج های اسلات رنگ مختلفی دارند. رنگ سیاه و سفید برای یک جفت و خاکستری برای جفت دیگر از ماژول ها است. اگر ماژول ها با مقدار کمتری از هر جفت در مادربرد (مثلا دو جفت ناسازگار مانند دو ماژول 8 گیگابایت و دو ماژول 4 گیگابایتی) داشته باشید، باید جفت ها را در اسلات های منطبق نصب کنید.به عبارت دیگر و به عنوان مثال، خاکستری ها رم 2 گیگ و سیاه و سفید ها رم 4 گیگ را پشتیبانی می کنند و اگر آنها به درستی سر جایشان قرار نگیرند مشکل ساز خواهند شد.

توجه: بعضی از مادربردها از شاخص های مختلف برای جفت اسلات استفاده می کنند. اگر مطمئن نیستید مشخصات مادربرد خود را بررسی کنید.

7.برای نصب حافظه RAM جدید، تماس‌های الکتریکی با اسلات رم را در نظر بگیرید، و اطمینان حاصل کنید که شکاف در اتصال‌ دهنده ی رم به درستی قرار گرفته‌است ( رم ها تنها می‌توانند در یک جهت صحیح قرار بگیرند). سپس ماژول حافظه را به آرامی در جای خود قرار دهید تا این که صدای زبانه‌ های پلاستیکی در هر دو انتهای شیار را بشنوید، و از جای گذاری مطمئن شوید.

کلیدهای زبانه در محفظه های مربوطه را در ماژول های RAM قفل کنید تا مطمئن شوید که آنها به طور کامل وارد شده اند.

8.اگر شما هر نوع کابل برق یا داده بر روی دستگاه خود را برای دسترسی بهتر به اسلات RAM جدا کرده بودید، اکنون آنها را دوباره ببندید.

همه چهار ماژول رم دوباره نصب شده، با کابل داده ها در مادربرد جایگزین شده است. ما آماده برای بستن هستیم.

9.پانل دسترسی را جایگزین کنید. رم سیستم شما ارتقاء یافت! تبریک صمیمانه ی ما را پذیرا باشید! دستگاه خود را به نقطه معمولی خود برگردانید و همه چیز را دوباره وصل کنید.

در پست های قبلی چگونگی ارتقاء یا جایگزینی رم در لپ تاپ را  آموزش داده شد که می توانید با کلیک بر روی این لینک به آن پست نیز دسترسی داشته باشید.

مطالب مرتبط

10 بازی که قدرت برنامه نویسی شما را افزایش می دهند!

آموزش کار با BlueStacks

چگونه ویندوز را ریکاوری کنیم؟

نکات طلایی بازی کانتر استرایک (قسمت دوم)

نکات طلایی بازی کانتر استرایک (قسمت اول)

راه های مختلف گرفتن Screenshot در ویندوز

معیارهای انتخاب RAM + چگونگی جاگذاری رم در مادربرد

محتوای مطلب

کامنت ها

لطفا اگر سوالی نامرتبط با این مطلب دارید، از تب «پرسیدن سوال» استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.