معرفی زبان برنامه نویسی C

به نام خدا با عرض سلام و وقت بخیر خدمت همه ی شما عزیزان علی الخصوص کاربران دائمی سایت etuts.ir در این پست قصد داریم یکی از قدرتمند ترین زبان های برنامه نویسی (Programming) به اسم “زبان برنامه نویسی C” را به شما معرفی کنیم که در چند سال اخیر به دلیل انعطاف پذیری بالا در پذیرش و ساخت برنامه ها طرفداران و کاربران بسیاری را به خود جذب کرده و نرم افزار های بسیاری به وسیله ی این زبان قدرتمند نوشته شده اند.

زبان برنامه نویسی C یک زبان کامل و جامع بوده که روندگرا و ساخته یافته شده است.این زبان در سال 1972 توسط دنیس ریچی، دانشمند آمریکایی علوم کامپیوتر و یکی از سازندگان سیستم عامل یونیکس ساخته و ارائه شد.

 

 

تاریخچه ی زبان برنامه نویسی C

در واقع تاریخچه ی زبان برنامه نویسی C به سال1967 بر می گردد که مارتین ریچارد زبان BCPL را برای نوشتن سیستم عامل و کامپایلر ها در دانشگاه کمبریج ابداع کرد. پس از آن کن تامپسون در سال 1970 زبان برنامه نویسی B را بر اساس زبان برنامه نویسی BCPL نوشت و از آن برای تولید نرم افزار سیستم عامل یونیکس در آزمایشگاه بل استفاده کرد.زبان C در سال 1972 توسط دنیس ریچی از روی زبان برنامه نویسی B و BCPL در آزمایشگاه بل ساخته شد و ویژگی های جدیدی همچون نظارت بر نوع داده ها نیز به آن اضافه شد. ریچی از این زبان برنامه نویسی برای ایجاد سیستم عامل یونیکس استفاده کرد اما بعد ها اکثر سیستم عامل های دیگر نیز با همین زبان برنامه نویسی نوشته شدند. این زبان با سرعت بسیار چشمگیری گسترش یافت و چاپ کتاب “the C Programming Language” در سال 1978 توسط کرینگان و ریچی نیز سبب رشد و پیشرفت روز افزون این زبان در سطح بین الملل گشت.

 

برنامه‌نویسی ساختار یافته

در دهه 1960 میلادی گسترش نرم افزار ها با مشکلاتی رو به رو شد. در آن دوره سبک خاصی برای برنامه نویسی وجود نداشت و برنامه های مختلف بدون هیچ ساختار مشخصی نوشته می شدند. وجود دستور برش (go to) نیز مشکلات زیادی را برای فهم و درک برنامه ها برای افراد دیگر به بار آورده بود چرا که جریان اجرای برنامه دائما دچار تغییر جهت می شده و دنبال کردن آن را بسیار دشوار می ساخت. به همین دلیل نوشتن برنامه ها عملا بسیار زمان بر و پرهزینه شده بود و غالبا اشکال زدایی، اعمال کردن تغییرات و گسترش برنامه ها بسیار مشکل بود. در همان زمان بود که نوشتن برنامه در ساختار مناسبی به نام برنامه نویسی ساخت یافته قرار گرفت؛ روش با نظمی که سبب ایجاد برنامه هایی کاملا واضح گردید که اشکال زدایی و خطایابی آنها نیز بسیار آسان تر بود.

 

اصلی ترین نکته در این ساختار عدم استفاده از دستور گمراه کننده ی برش(go to) است. تحقیقات بوهم و ژاکوپینی نشان داد که هر برنامه ای را بدون دستور برش فقط با استفاده از سه ساختار کنترلی ترتیب، انتخاب و تکرار می توان نوشت.

ساختار ترتیب، به معنای اجرای دستورات به صورت متوالی و پشت سر هم است که تمامی زبان های برنامه نویسی در حالت عادی به همین صورت عمل می کنند.

ساختار انتخاب، به برنامه نویس اجازه ی این را می دهد که بر اساس صحیح و یا غلط بودن یک شرط، تصمیم بگیرد که کدام مجموعه از دستورات به قالب اجرا در آید.

ساختار تکرار نیز به برنامه نویس اجازه می دهد مجموعه ی مشخصی از دستورات را تا زمان معین شده و تا وقتی که شرط مشخص شده برقرار باشد، تکرار نماید.

 

 

هر برنامه ای که با روش ساخت یافته نوشته شده باشد از تعدادی بلوک تشکیل می شود که این بلوک ها به صورت متوالی اجرا می شوند تا برنامه خاتمه یابد (همان ساختار ترتیب). هر بلوک می تواند یک دستور نه چندان پیچیده را مانند نوشتن،خواندن یا تشخیص مقدار به یک متغیر را اجرا کند.

 

مراحل اجرا شدن یک برنامه با زبان C

برنامه هایی که با استفاده از زبان C نوشته شده اند در فایل متنی با پسوند c، ذخیره می شوند. به این فایل ها کد منبع یا Source Code می گویند. فایل های کد منبع برای اجرا باید به زبان ماشین ترجمه شوند که به این کار کامپایل (Compile) و به برنامه ای که کار ترجمه به زبان ماشین یا زبان های دیگر را انجام می دهد کامپایلر (Compiler) گفته می شود.

 

مترجم های بسیاری برای زبان C و برای سیستم عامل های مختلف نوشته شده است که از جمله ی آنان می توان به Clang اشاره کرد. معمولا برنامه نویسان زبان C در برنامه های خود شان از یک مجموعه از کد های از پیش آماده شده برای عملیات های متداول استفاده می کنند که برنامه آن ها قبلا نوشته و ترجمه شده است. این برنامه ها در غالب کتابخانه ها توسط شرکت های ارائه دهنده ی نرم افزار یا توسط برنامه نویسان دیگر نوشته و در اختیار شخص قرار داده شده است.

 

 

ورودی و خروجی

  • به عمل خواندن داده از طریق دستگاه های ورودی، ورود اطلاعات به سیستم گفته می شود.
  • زبان برنامه نویسی C شامل توابع مختلفی جهت خواندن داده ها است.
  • اعداد و کاراکترهایی که توسط شخص نوشته می شوند، داده های ورودی برنامه ها را تشکیل می دهند.
  • نمایش اطلاعات بر روی صفحه نمایشگر یا ترمینال را خروجی می گویند.
  • زبان برنامه نویسی C به کمک دستور های خروجی امکان نمایش اطلاعات بر روی صفحه نمایشگر و چاپگر را فراهم می کند.

یک نمونه دستور خروجی:

 

printf(" Hello world! ")

 

 

کلمات کلیدی زبان برنامه نویسی C

auto , double , int , struct , break , else , long , switch , case , enum , register , typedef , char , extern , return , union , const , float , short , unsigned , continue , for , signed , void , default , goto , sizeof , volatile , do , if , static , while, restrict

 

این پست، مطلب اختصاصی سایت etuts.ir بوده و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد.

 

 

 

مطالب مرتبط

10 بازی که قدرت برنامه نویسی شما را افزایش می دهند!

آموزش کار با BlueStacks

چگونه ویندوز را ریکاوری کنیم؟

نکات طلایی بازی کانتر استرایک (قسمت دوم)

نکات طلایی بازی کانتر استرایک (قسمت اول)

راه های مختلف گرفتن Screenshot در ویندوز

معرفی زبان برنامه نویسی C

محتوای مطلب

کامنت ها

لطفا اگر سوالی نامرتبط با این مطلب دارید، از تب «پرسیدن سوال» استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.