ساخت دستور دلخواه برای ترمینال لینوکس

این مطلب از سایت قدیمی منتقل شده و ممکن است اشکالات زیادی دشته باشد. لطفا در صورت مشاهده ی هر گونه ایراد، گزارش دهید

همه ی ما هنگام کار کردن با ترمینال یک سری دستور های تکراری (و گاها طولانی) داریم که هر روز آن ها را تکرار میکنیم. یک راه حل بسیار خوب و منطقی برای افزایش سرعت و صرفه جویی در زمان استفاده از میانبر هایی کوتاه (و به دلخواه خودمان) برای فراخوانی آن دستورات طولانی میباشد. انجام این کار با ابزار alias امکان پذیر است. (alias یکی از دستورارت لینوکس است و نیاز ب نصب برنامه ای ب صورت جدا نیست.)alias که معادل “نام مستعار” در زبان فارسی است, یک ابزار لینوکس برای ایجاد میانبر برای دستورات است و به ما کمک میکند تا دستورات بلند را در قالب میانبر هایی کوتاه شده که خودمان نامشان را تعیین میکنیم, به کار ببریم.

برای مثال میخواهیم به جای دستور

$ cd ~/Univesity/AP/Projects/

از یک میانبر به اسم goto_AP_projects استفاده کنیم. کافی است با استفاده از alias این میانبر را بر روی دستور فوق مپ کنیم:

$ alias goto_AP_projects="cd ~/University/AP/Projects"

حال دستور goto_AP_projects جزء دستورات ترمینال به حساب میاید و با تایپ بخشی از آن و زدن tab شما قابلیت گرفتن اوتو کامپلیت از ترمینال را هم دارید.

ولی مشکل ایجاد کردن میانبر ب روشی که در بالا شرح داده شد در این است که این دستورات فق برای همان بش باز شده معتبر هستند و با بستن ترمینال , دستورات هم پاک میشوند. برای ثبت دائمی دستورات, آنها را در انتهای فایل bashrc قرار میدهیم. برای این کار فایل bash.rc را که در home قرار دارد باز کنید و در انتهای ان دستورات مورد نظر خود را قرار دهید:

Screenshot from 2016-08-27 13-01-02

در پایان جا دارد به چند نکته اشاره کنم:

 1. چنان چ اسم میانبرتان از چند کلمه تشکیل شده,  آنها را با underline (_) از هم جدا کنید زیرا با زدن اسپیس ساختار دستور تغییر کرده و دیگر کار نمیکند.
 2. اگر میخواهید یک میانبر معادل چند دستور باشد, دستورات را با سمی کالون (;) از هم جدا کنید.
 3. با زدن دستور
  $ alias

  میتوانید لیست میانبر های خودتان و البته میانبر های پیشفرض لینوکس را ببینید.

 4. همچنین شما میتوانید برای جلوگیری از شلوغ شدن فایل bashrc تان دستوراتتان را در یک فایل دیگر برای مثال profile در  همان دایرکتوری home قرار دهید و برای ثبت آن ها از دستور
  $ source ~/.profile

  آنها را ثبت کنید. فقط حواستان باشد اگر تغییری در فایل profile دادید, برای اعمال تغییرات فایل باید مجددا بارگذاری شود. برای این کار استفاده از میانبر زیر مفید است 😉

  alias reload_profile="source ~/.profile"

   

 5. دقت کنید که استفاده از alias همان طور که از معنایش مشخص است, بیشتر برای ایجاد میانبر است و برای نوشتن اسکریپت برای اجرا در ترمینال مناسب نیست. راه حل منطقی برای ایجاد اسکریپت و قرار دادن حلقه و شرط و دستورات دیگر برای ترمینال استفاده از فایل جدا در پوشه /bin میباشد. انشالله آموزش نوشتن اسکریپت در ترمینال را در آموزش های بعدی میدهیم.

امید وارم از این آموزش خوشتان آمده باشد. اگر تمایل دارید میانبر هایی که میسازید را با ما به اشتراک بگذارید. با تشکر… موفق و پیروز باشید 🙂

مطالب مرتبط

تشخیص فونت به کار رفته در سایت ها

معرفی زبان برنامه نویسی C

تنظیم ساعت و تاریخ در لینوکس

معرفی چند ابزار برای ساخت زیرنویس اتوماتیک برای فیلم ها

6 نرم افزار دسترسی از راه دور remote برای لینوکس

بهترین نسخه های لینوکس برای کاربران مک

ساخت دستور دلخواه برای ترمینال لینوکس

محتوای مطلب

کامنت ها

2 پاسخ به “ساخت دستور دلخواه برای ترمینال لینوکس”

لطفا اگر سوالی نامرتبط با این مطلب دارید، از تب «پرسیدن سوال» استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.