ساخت بار متغیر با زمان در دیگسایلنت با DSL

در این قسمت از آموزش قصد داریم تا با استفاده قسمت بلوک سازی دیگسایلنت به ساخت یک بار بپردازیم که در طول زمان تغییر میکند. یعنی اگر بخواهیم که شبیه سازی انجام دهیم بارها به صورت ثابت نباشند و دارای یک پروفیل بار مشخص باشند. برای این کار از DSL استفاده می کنیم. در ابتدا برای مثال شبکه IEEE 9-bus را در دیگسایلنت اضافه می کنیم و این شبکه را activate می کنیم و سپس  می خواهیم بار A موجود در این شبکه که دارای یک بار ثابت 125MW است را با یک پروفیل بار تغییر دهیم. در ابتدا برای ساخت یک صفحه جدید برروی پنجره پایین صفحه راست کلیک کرده و بر روی گزینه ی Insert Page و سپس Create New Page کلیک می کنیم و سپس پنجره ای باز می شود که از ما نوع صفحه باز شده را می خواهد که مانند شکل زیر تنظیمات آن را انجام می دهیم.

و سپس بر روی Execute کلیک می کنیم. درون پنجره باز شده از داخل ابزارها دو slot در صفحه قرار می دهیم.دو slot که به صفحه اضافه شده است یکی نماینده پروفیل بار می باشد که از خارج نرم افزار و از فایل تکست گرفته می شود و دیگری نماینده بار می باشد که پروفیل بار به آن اعمال می شود. پس slot اول بایستی دارای خروجی باشد و slot دوم دارای ورودی می باشد. بر روی slot سمت چپ، دابل کلیک می کنیم و پنجره باز شده را مانند زیر تغییر می دهیم.

بر روی OK کلیک می کنیم و سپس می بینیم که برای slot مورد نظر یک خروجی رسم می شود بر روی slot دوم کلیک کرده وتنظیمات آن را مانند شکل زیر تغییر دهید.

فقط توجه شود که Pext همان سیگنال مشخص در بار می باشدکه برای توان بار درنظر گرفته شده است ولی در slot قبل خروجی هر اسمی می تواند داشته باشد. سپس برروی OK کلیک می کنیم. و سپس با علامت فلش دو slot را به هم وصل می کنیم.

خوب قسمت اول آموزش به پایان رسید و آن ساخت فریم اصلی و ظاهر با می باشد و حال باید به سراغ ذات این بار برویم. برای این کار در پروژه فعال به قسمت شبکه فعال (در این جا Nine_Bus) رفته و در آن جا برروی آیکون  کلیک می کنیم و سپس یک Composit Model به شبکه اضافه می کنیم. پنجره ای مانند شکل زیر باز می شود.

برروی فلش رو به پایین جلوی گزینه ی Frame کلیک کرده و گزینه ی Select Project Type را انتخاب می کنیم و سپس از بین فریم های موجود فریمی را که ساخته ایم (LoadFrame) انتخاب می کنیم. همانطور که مشاهده می شود دو slot ساخته شده به فایل اضافه می شود.

برروی قسمت Net Elements جلوی Load کلیک کرده و سپس بار A را انتخاب کنید و همچنین برروی قسمت Net Elements جلوی LoadProfile کلیک کرده و سپس برروی آیکون  کلیک کرده و یک (Measurement File (ElmFile می سازیم.

در این قسمت نرم افزار از ما یک فایل را برای پروفیل بار می خواهد.

بدین منظور نحوه ساخت این فایل آموزش داده می شود. فایل مورد نظر یک فایل تکست می باشد که در ردیف اول آن شماره تعداد خروجی های مورد نظر است که همانطور که مشاهده کردید در این جا تنها توان بار مدنظر است پس عدد 1 را وارد می کنیم اما درصورتیکه قصد داشتیم تا توان راکتیو بار را نیز تغییر دهیم بایستی عدد 2 را وارد می کردیم سپس به خط بعد می رویم و در ستون اول زمان های مورد نظر را می نویسیم و سپس در ستون دوم که یک space یا tab و یا کاما با ستون اول فاصله دارد میزان بار در زمان مورد نظر می نویسیم که این فایل این جا آماده شده است که به صورت زیر می باشد.

در پنجره Measurement File ،فایل مورد نظر را از قسمت Filename انتخاب می کنیم و برروی OK کلیک می کنیم. سپس Measurement File ساخته شده را انتخاب می کنیم و برروی OK کلیک می کنیم. در اینجا بار مورد نظر ساخته شده است و تنها کافی است که توان بار را برای 6 ثانیه شبیه سازی کنیم و مشاهده کنیم که دیگر بار ثابت نبوده متغیر است.

مطالب مرتبط

استفاده از پایتون در دیگسایلنت و ساخت یک پروژه ساده

گرفتن ماتریس ژاکوبین یک شبکه در matpower

ساخت مبدل dc/dc افزاینده بوست

ماتریس نویسی در DPL

تقسیم بندی طول خطوط در دیگسایلنت

نمایش نام باسبارهای درون یک Set

ساخت بار متغیر با زمان در دیگسایلنت با DSL

محتوای مطلب

کامنت ها

یک پاسخ به “ساخت بار متغیر با زمان در دیگسایلنت با DSL”

  1. با سلام
    بنده همه مواردی که فرموده بودید انجام دادم ولی باز توان بار متغیر نشد!
    برای شبیه سازی 6 ثانیه بنده روی بار Load A راست کلیک و سپس Define-Results for RMS/EMT Simulation را انتخاب و سپس توان Pext را از تب RMS انتخاب نمودم. بعد از آن از ابزار RMS/EMT Simulation استفاده کرده و سپس مدت زمان شبیه سازی را 6 ثانیه انتخاب کردم. با انجام این کارها باز توان خروجی بار 126.0808 ثابت بود.
    آیا موارد بالا را درست انجام داده ام؟

لطفا اگر سوالی نامرتبط با این مطلب دارید، از تب «پرسیدن سوال» استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.