تنظیم رله دیستانس در دیگسایلنت

این مطلب از سایت قدیمی منتقل شده و ممکن است اشکالات زیادی دشته باشد. لطفا در صورت مشاهده ی هر گونه ایراد، گزارش دهید

با سلام در این آموزش قصد داریم تا با رله گذاری در دیگسایلنت آشنا شویم و یاد بگیریم در ابتدا نرم افزار دیگسایلنت را باز می کنیم و در پروژه فعال یکی از پروژه های آماده را که دراین قسمت Nine Bus System را انتخاب می کنیم و سپس آن را Activate می کنیم.

رله در دیگسایلنت.1

حال قصد داریم تا روی باس 7 (از بالا دومی سمت چپ) یک رله دیستانس گذاشته و برای سه ناحیه مرسوم تنظیم کنیم.

در ابتدا بایستی کتابخانه ی رله ها را که در پروژه موجود نیست را به پروژه اضافه کنیم برای این کار بر روی آیکونرله در دیگسایلنت.2 کلیک کرده و سپس در پنجره باز شده در زیر شاخه Database بر روی Library کلیک کرده و کتابخانه Relays را کپی کرده و به Library در پروژه خود اضافه کنید.

رله دیگسایلنت.3

سپس به صفحه Grid خود بازگشته و این بار بر روی مربع مشکی جلوی باس یک بار کلیک کرده و سپس روی آن راست کلیک کرده و به گزینه ی New Devices رفته و Relay Model را انتخاب کنید.

رله دیگسایلنت.4

پنجره ای مطابق شکل زیر باز می شود.

رله دیگسایلنت.5

در این قسمت در ابتدا باید یک رله را انتخاب کرد بنابراین در قسمت category بر روی فلش به سمت پایین جلوی گزینه ی Relay Type کلیک کرده و گزینه ی Select Global Type را انتخاب می کنیم سپس از آدرس زیر رله دیستانس مورد نظر را انتخاب می کنیم.

Relays>Distance Relays>Untested>General Electric>GE Distance

حال همانطور که ملاحظه میکنیم در قسمت Slot Definition ویژگی های مختلف یک رله مشخص است که می توان آنها را تغییر داد در ابتدا برای تعیین یک CT برای رله بر روی Create CT کلیک کرده سپس برای انتخاب CT بر روی Type کلیک کرده و Select Global Type را انتخاب می کنیم این بار به قسمت CTs در کتابخانه ی Relays رفته و CTی 1000/1 را انتخاب می کنیم آن را کپی می کنیم و به قسمت Project Type می رویم و آن را Paste می کنیم و سپس از این قسمت آن را انتخاب کرده و OK را می زنیم. سپس برای تغییر تنظیمات CT بر روی فلش جلوی Type کلیک کرده و در صفحه ی باز شده آن را به شکل زیر تغییر می دهیم برای اضافه کردن یک ردیف کافی است بر روی صفحه راست کلیک کرده و Append Row انتخاب کنیم.

رله دیگسایلنت.6

حال بر روی OK کلیک می کنیم سپس در قسمت primary در قسمت Tap کلیک کرده و آن را بر روی 1000 تنظیم می کنیم چون جریان خط در این رنج است سپس بر روی OK کلیک می کنیم.

این بار بر روی Create VT کلیک کرده و سپس این بار همانند CT ترانس VT برای این قسمت انتخاب کرده و سپس به تنظیمات این VT رفته و رنج 230000 را اضافه می کنیم و VT را بر روی این رنج قرار می دهیم چون این خط 230 کیلوولت است.

از این جا به بعد نوبت به تنظیمات فاصله رله است که احتمالا از درس حفاظت و رله به یاد دارید. در ابتدا بایستی امپدانس خط اول و دوم را بدانیم و سپس در قسمت تنظیمی اول 0.8 طول خط اول و در قسمت تنظیمی دوم کل خط اول و 0.5 خط دوم و در قسمت تنظیمی سوم کل خط اول و دوم را انتخاب می کنیم. برای بدست آوردن امپدانس خطوط یک اتصال کوتاه در صددرصد خط اول میگذاریم و سپس یک اتصال کوتاه در صددرصد خط دوم  و در Result Box امپدانس ها را مشاهده می کنیم و سپس مقادیر مورد نظر را بدست آورده و آنها را با نسبت ترانس CT و VT به سمت ثانویه انتقال می دهیم که نتایج زیر به دست می آید.

0.8 امپدانس خط اول:30.68<83.27     انتقال به طرف ثانویه:30.68*(1000/2300)=13.34

کل امپدانس خط اول و 0.5 امپدانس خط دوم:65.2<83.27   انتقال به طرف ثانویه: 28.34

کل امپدانس خط اول و دوم: 92.05<83.27 انتقال به طرف ثانویه:40.02

حال دوباره بر روی مربع مشکی رنگ راست کلیک کرده و این بار Edit Devices انخاب کرده و سپس رله مورد نظر را از بین موارد موجود انتخاب می کنیم(Relay Model) حال در قسمت Slot Definition بر روی گزینه ی ZD1 دابل کلیک می کنیم تا صفحه زیر باز شود.

رله دیگسایلنت.8

حال در این قسمت مقدار اندازه را در Replica Impedance و مقدار فاز را در Relay Angle و درصد مقدار امپدانس را در Reach Multiplier می گذاریم اما مسئله این جا است که ابتدا باید مقدار محدودیت Relay Angle را افزایش دهیم بدین منظور بر روی فلش جلوی Type کلیک کرده و در قسمت Relay Angle این قسمت مقدار 10-80 را به 10-100 تغییر می دهیم سپس برروی ok کلیک کرده و در صفحه ی اصلی مقدار Replica Impedance را برابر 13.34 و Relay Angle را برابر 83.27 و Reach Multiplier را برابر 100 قرار می دهیم مقدار 100 یعنی کل امپدانس را در نظر می گیرد بر روی OK کلیک کرده و به قسمت ZD2 می رویم برای این قسمت و قسمت ZD3 نیز مانند ZD1 مقادیر بدست آورده در بالا را جایگذاری می کنیم سپس OK را میزنیم حال به قسمت ZDT1 رفته و مقدار زمان را برای عملکرد رله در منطقه دوم در نظر می گیریم و بر روی OK کلیک کرده و سپس در قسمت ZDT2 نیز به همین صورت عمل می کنیم.

تنظیمات رله به اتمام رسیده حال باید تنظیمات شبیه سازی را انجام دهیم در ابتدا بر روی خط 3 دابل کلیک کرده و سپس در پنجره RMS-Simulation تیک Available  را می زنیم و مقدار درصد خطی که می خواهیم خطا روی آن انجام گیرد را انتخاب می کنیم و بر روی OK کلیک می کنیم حال بر روی خط 3 راست کلیک کرده و در قسمت define بر روی Variable Set کلیک می کنیم سپس Close را می زنیم حال خط آماده است تا بر روی آن یک شبیه سازی انجام گیرد بر روی آیکون رله دیگسایلنت.9 کلیک کرده تا صفحه ای مطابق شکل زیر باز شود.

رله دیگسایلنت.10PNG

حال باید در قسمت  Selection of Simulation Event بر روی فلش به سمت پایین جلوی Event کلیک کرده و سپس Select را انتخاب کنیم در این پنجره بر روی آیکون رله دیگسایلنت.11PNG  که در بالای صفحه قرار دارد کلیک کرده و صفحه ای مطابق شکل زیر باز می شود.رله دیگسایلنت.12PNG

برای ساختن Event جدید بر روی Events کلیک می کنیم در پنجره ی باز شده بر روی آیکونرله دیگسایلنت.11PNG کلیک می کنیم و پنجره زیر باز می شود.

رله دیگسایلنت.13PNG

حال در این پنجره در قسمت Element گزینه دیده شده در تصویر را انتخاب می کنیم تا یک اتصال کوتاه را در خط شبیه سازی کند بر روی OK کلیک می کنیم پنجره زیر باز می شود.

رله دیگسایلنت.14PNG

در این پنجره در قسمت seconds باید زمان انجام خطا را مشخص کرد که 0.3 ثانیه انتخاب کرده ایم همچنین در قسمت Object بایستی خط خود را انتخاب کنیم که همان خط 3 را انتخاب می کنیم همان طور که در پایین صفحه دیده می شود که محل خطا را 50 درصد طول خط است که در خود خط تعریف کردیم حال که یک Event از نوع اتصال کوتاه را تعریف کردیم تمامی صفحات را OK کرده و سپس Execute می کنیم حال برای انجام شبیه سازی بر روی آیکون 15PNG کلیک می کنیم و مقدار زمان انجام شبیه سازی را بر روی 2 قرار می دهیم و Execute می کنیم. حال بایستی تا رله بلافاصله بعد از خطا خط را قطع کند برای دیدن زمان عملکرد کافی است تا Tfct را به موارد نمایشی Result Box افزود.

مطالب مرتبط

استفاده از پایتون در دیگسایلنت و ساخت یک پروژه ساده

ساخت بار متغیر با زمان در دیگسایلنت با DSL

گرفتن ماتریس ژاکوبین یک شبکه در matpower

ساخت مبدل dc/dc افزاینده بوست

ماتریس نویسی در DPL

تقسیم بندی طول خطوط در دیگسایلنت

تنظیم رله دیستانس در دیگسایلنت

محتوای مطلب

کامنت ها

3 پاسخ به “تنظیم رله دیستانس در دیگسایلنت”

  1. سلام اگه امکان داره عکس های مربوط به آموزش رله گذاری دیگسایلنت رو اپلود کنید

  2. سلام آقای پورشفیعی بنده تو انتخاب رله برای پروژه پایانیم که با دیگسایلنته دچار مشکل شدم نمیدونم از کدوم رله استفاده کنم و چطوری تنظیماتشو انتخاب کنم پروژه من 4 رله ی اضافه جریان که تنظیماتش برای اضافه بار 300A/1500ms و برای اتصال کوتاه 2000A/300ms نیاز داره. خیلی ممنون میشم راهنمایی کنین. اگه دوستان کسی هم بلده ممنون میشم لطف کنین از طریق تلگرام راهنمایی کنین. ShowWilliam@
    https://t.me/ShowWilliam

لطفا اگر سوالی نامرتبط با این مطلب دارید، از تب «پرسیدن سوال» استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.