تست کردن و عیب یابی RAM

این مطلب از سایت قدیمی منتقل شده و ممکن است اشکالات زیادی دشته باشد. لطفا در صورت مشاهده ی هر گونه ایراد، گزارش دهید

در این مطلب میخواهیم به معرفی 2 راه برای تست کردن عملکرد رم و بررسی عیب های آن بپردازیم. روش کار این دو راه بدین صورت است که یک سری داده در بخش های مختلف رم می نویسد و سپس آن ها را از رم می خواند. تفاوت داده های نوشته شده با داده های خوانده شده نشان دهنده وجود مشکلی در رم است.

 

روش اول : استفاده از Windows Memory Diagnostic

 

در منوی استارت، Windows Memory Diagnostic را تایپ کنید و آن را باز کنید. همچنین می توانید با زدن Win + R و تایپ کردن mdsched.exe، این نرم افزار را باز کنید.

windows-memory-diagnostic-1

 

با باز کردن این برنامه، پنجره ی زیر نمایان می شود. گزینه اول را انتخاب کنید.

windows-memory-diagnostic-2

 

سپس کامپیوتر شما ریستارت می شود و صفحه ی Windows Memory Diagnostic tool ظاهر می شود. حال باید صبر کنید تا تست ها انجام شوند. این تست ها ممکن است چند دقیقه به طول بینجامند. در حین تست، شما بخشی به نام Status می بینید که مشکلات یافت شده در رم را به شما اطلاع می دهد. البته شما می توانید نتیجه ی تست را بعدا مشاهده کنید که در ادامه توضیح داده شده است.

windows-memory-diagnostic-3

 

بعد از اتمام تست، کامپیوتر شما به طور خودکار ریستارت می شود و پس از لاگین کردن، نتیجه ی تست به شما نشان داده خواهد شد.

 

مشاهده نتیجه تست رم از طریق Event Viewer

 

همانطور که گفته شد، شما می توانید در هر زمانی نتیجه این تست را مشاهده کنید. برای این کار از منوی استارت، نرم افزار Event Viewer را باز کنید.

windows-memory-diagnostic-4

حال به بخش Windows Logs ->System بروید. در آنجا تعداد بسیاری رویداد قرار دارند. برای یافتن تست مورد نظر، در قسمت راست صفحه بر روی Find کلیک کنید.

windows-memory-diagnostic-5

حال عبارت MemoryDiagnostic را وارد کنید و گزینه ی Find Next را انتخاب کنید. تست هایی که از طریق این روش انجام دادید به شما نشان داده می شود.

windows-memory-diagnostic-6

 

روش دوم : استفاده از Memtest86

 

اگر به دنبال روشی قدرتمند تر برای تست کردن رم هستید، می توانید نرم افزار Memtest86 را از اینجا دانلود کنید. این ابزار تست های متنوعی را انجام میدهد و ممکن است مشکلاتی را بیابد که توسط تست ویندوز (روش اول) قابل شناسایی نیست.

با توجه به این که این نرم افزار را باید از روی یک درایو بوت کنید، نیاز به یک CD/DVD یا یک درایو USB دارید. پس از دانلود آن، فایل exe را باز کنید، درایو مورد نظرتان را انتخاب و همانند تصویر زیر عمل کنید. سپس گزینه Writer to UFD را انتخاب کنید و صبر کنید تا درایو قابل بوت ساخته شود.

memtest86-1

 

پس از ساخته شدن درایو قابل بوت، سیستم خود را ریستارت و از روی آن درایو سیستم خود را بوت کنید. حال Memtest86 به صورت خودکار رم های کامپیوترتان را بررسی  میکند و در صورت یافتن هر عیبی، آن را نمایش می دهد. همچنین این نرم افزار به طور مداوم به تست کردن می پردازد تا زمانی که شما آن را متوقف کنید. برای متوقف کردن آن دکمه ی Esc را فشار دهید تا کامپیوتر شما ریستارت شود.

memtest86-2

در صورتی که تست های رم مشکلی را نشان بدهند، معمولا لااقل یکی از رم های موجود در کامپیوترتان درست کار نمی کند و نیازمند جایگزینی با یک رم دیگر است. همچنین تعداد کمی از مشکلات به علت عدم هماهنگی رم و مادربورد به وجود می آیند و در این صورت نیز باید رم مورد نظر را تعویض کنید.

مطالب مرتبط

نحوه ساخت پوشه غیر قابل حذف در ویندوز بدون هیچ برنامه ای

از بین بردن ویروس Shortcut به صورت دائمی از روی فلش

هک Time Trial هر برنامه ای و استفاده نامحدود از آن در ویندوز

نحوه نمایش ثانیه در ساعت تسکبار ویندوز 10

آموزش امنیت و نگهداری در ویندوز 10

چگونه از تاریخچه وصل شدن کامپیوترمان به وای فای های مختلف در ویندوز 10 مطلع شویم؟

تست کردن و عیب یابی RAM

محتوای مطلب

کامنت ها

لطفا اگر سوالی نامرتبط با این مطلب دارید، از تب «پرسیدن سوال» استفاده کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

<