برد گیرنده ریموت

این مطلب از سایت قدیمی منتقل شده و ممکن است اشکالات زیادی دشته باشد. لطفا در صورت مشاهده ی هر گونه ایراد، گزارش دهید

به نام خدا

در این آموزش می خواهم نحوه ساختن برد گیرنده ریموت رو به شما آموش بدهم یعنی فرض براین است که شما یک ریموت خریده اید و حال می خواهید تا با استفاده از این ریموت چند رله را برای مثال قطع و وصل کنید.

اولین چیز که باید بدانیم این است که در داخل این ریموت یک آی سی انکودر به نام PT2262 وجود دارد این آی سی دارای 8 پایه ی آدرس است که این 8 پایه آدرس باید هماهنگ با 8 پایه که روی آی سی دیکودر PT2272 که در برد ما وجود دارد باشد بدین منظور اگر پایه اول آدرس PT2262، یک بود پایه اول PT2272 نیز باید یک باشد و به همین ترتیب الی آخر.

آشنایی با آی سی PT2272:

ریموت1

این آی سی دارای 18 پایه می باشد که پایه های 1 تا 8 آن آدرس ، پایه 9 آن زمین، پایه ی 18 آن تغذیه مثبت، پایه ی 17 آن زمانی فعال می شود که این دیکودر در حال دریافت اطلاعات است ، پایه های 15 و 16 مربوط به اسیلاتور و کلاک این آی سی می باشد، پایه ی 14 با استفاده از مدار بالا و از کلکتور ترانزیستور داده ها را از آی سی ASK RX706 دریافت می کند آی سی ASK RX706 گیرنده داده ها از ریموت است ، پایه ی 10 تا 13 نیز خروجی آی سی است و با توجه به این که کدام کلید ریموت زده می شود فعال می شود.

یک گیرنده ریموت بر طبق همین دو آی سی می باشد که آی سی اول یعنی ASK RX706 داده ها را میگیرد و آی سی دوم یعنی PT2272 این داده ها را دیکود می کند.سپس میتوان با خروجی این آی سی چند رله را فعال کرد یعنی خروجی این آی سی را به بیس یک ترانزیستور 2n2222 بدهیم و سپس رله را در راه کلکتور این ترانزیستور قرار دهیم.

سپس توجه به این مورد خارج از لطف نیست که در صورتی در این حالت ما جریان زیادی از خروجی بگیریم موجب می شود که کنتاکت های رله به هم بچسبد برای رفع این مشکل از مدار اسنابر استفاده می کنند این مدار شامل یک مقاومت و خازن پلی استر سری می باشد که موازی با کنتاکت خروجی است.

%d8%b1%db%8c%d9%85%d9%88%d8%aa-2

 

برد گیرنده ریموت

محتوای مطلب

کامنت ها

لطفا اگر سوالی نامرتبط با این مطلب دارید، از تب «پرسیدن سوال» استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.