ارتقاء RAM کامپیوتر شخصی + برخی معیارهای انتخاب RAM

به نام خدا. در این پست که در واقع ادامه ی پست قبلی هست می خواهیم معیار هایی را برای انتخاب یک حافظه ی رم مناسب به شما ارائه کنیم که قطعا کاربردی خواهند بود و می توانند کمک شایانی در این امر به شما بکنند.همچنین در ادامه ی مطلب با آموزش چگونگی قراردهی قطعه ی رم در مادربرد در خدمت شما هستیم پس با ما همراه باشید…

 

سرعت و تاخیر RAM


 

سرعت رم: این بر اساس ترکیبی نسبتا پیچیده از عوامل سخت افزاری است و سرعت نسبی RAM در نسل های متفاوت است. سرعت ها معمولا با استفاده از استانداردهای قدیمی تر (که در آن شما سرعت هایی مانند PC2 / PC3 / PC4 را می بینید) یا استاندارد جدید که همچنین دارای رتبه سرعت مخصوص (که در آن سرعت بیشتر به نظر می رسد مانند DDR 1600 ).     

تأخیر: این مسئله با سرعت ماژول RAM می تواند به سخت افزار خود دسترسی پیدا کند. تأخیر زمانی پایین تر به معنی دسترسی سریعتر به داده ها است. زمان بندی تاخیر به عنوان یک مجموعه از چهار عدد ارائه می شود، بنابراین شما ممکن است چیزی شبیه 5-5-5-15 را ببینید.

با این حال، حقیقت این است که فقط سرعت و تاخیر مهم نیست. در واقع سرعت رم ها به مقدار قابل توجهی با یکدیگر فرق نمی کنند. در این باره شما می‌توانید درباره آن دسته از افرادی صحبت کنید که دوست دارند به سیستم‌های خود فخر فروشی کنند، اما نادیده گرفتن این موضوع کاملا بی‌خطر است. حتی با یک ماشین بازی با عملکرد بالا، این تفاوت چندانی ندارد .

 

 

به بیان دیگر، چند چیز وجود دارد که مهم است که آن ها را در ذهن داشته باشیم.

مادربرد یا رایانه شما ممکن است سرعت حافظه ای که پشتیبانی می کنند را محدود کنند، عمدتا به این دلیل که آن رم که در زمان تولید مادربرد طراحی شده بوده، آن مشخصات را داشته (مثلا در 5-6 سال پیش که رم های دو گیگ شایع بودند، مادربرد ها تنها یک رم دوگیگ را پشتیبانی می کردند و بر همان اساس طراحی می شدند). مشخصات سیستم خود را بررسی کنید تا ببیند چه چیزی را می تواند ساپورت کند. برای پشتیبانی از حافظه RAM بالاتر حتی ممکن است که شما بتوانید BIOS خود را به روز رسانی کنید. برای انجام این کار، وبسایت کارخانه ی سازنده قطعه خود را بررسی کنید.

تخلیه گرما و RGB چیست؟


 

آن‌ها اغلب بی‌معنا هستند. مثلا لامپ های LED را روی رم قرار می دهند که هیچ کاربردی در رم به جز زیبایی ندارد. LED بر روی RAM شما در یک کیس رومیزی با یک پنجره تمیز به نظر می‌رسد؛ تنها همین! ( اگر شما اهل این نوع کارها هستید ). اینها در واقع یک سری ویژگی های اضافی و خاص بر روی رم هستند که اگر هیچ یک از آنها برای شما مهم نباشد، به دنبال آن ویژگی‌های خاص نباشید آن‌ ها فقط رم شما را گران‌ تر می‌سازند.

 

 

 

آیا می توانم حافظه لپ تاپم را ارتقا دهم؟


 

ارتقاء RAM در یک لپ تاپ یک موضوع پیچیده تر از دسکتاپ است. برخی از لپ تاپ ها دارای یک پانل دسترسی هستند که به شما امکان می دهد به راحتی ماژول های RAM را تعویض کنید. برخی از آنها دارای یک یا دو حافظه ی رم در دسترس از طریق یک پانل دسترسی هستند، در حالی که دیگر لپ تاپ ها شما را به جایی که شما واقعا نمی توانید به آنها دسترسی پیدا کنید می کشانند. بعضی از لپ تاپ ها نیاز دارند که همه چیز را برای تغییر RAM به طور کامل از هم جدا کنید. و برخی از لپ تاپ ها حافظه های RAM را ندارند به طوری که حافظه ی آنها به مادربورد متصل شده است. برای فهمیدن اینکه چه وضعیتی برای شما اعمال می شود، شما باید انجام برخی تحقیقات را به عمل برسانید. راهنمای کاربر خود را بررسی کنید، لینک وب سایت سازنده را لمس کنید، یا برخی از شیوه های جستجوی سریع گوگل را امتحان کنید.

چگونه حافظه دسکتاپ را ارتقا دهیم؟


 

جایگزینی حافظه در سیستم شما معمولا بسیار ساده است. شما به یک پیچ‌گوشتی برای باز کردن کیس نیاز دارید. توجه داشته باشید که این دستورالعمل‌ها برای یک کیس سبک ATX استاندارد است اگر یک طراحی پیچیده و عجیب تری داشته باشید ، ممکن است نیاز داشته باشید که کمی سخت‌ تر کار کنید یا کامپیوتر را به طور عجیبی قرار دهید تا آن را باز کرده و به اجزای داخلی آن دسترسی داشته باشید .

 

 

1.تمام کابل ها و لوازم جانبی خارجی را از کامپیوتر خود جدا کنید، سپس آن را به یک میز یا سطح انتقال دهید. در حالت ایده آل شما باید در یک منطقه خنک و خشک کار کنید. اگر سطح محل انجام کار شما در برابر شوکهای استاتیک حساس باشد، ممکن است بخواهید یک دستبند ضد استاتیک نیز داشته باشید.

2.پیچ ها را باز کنید. شما قصد دارید پانل دسترسی را از سمت چپ کامپیوتر (با فرض اینکه شما به جلو نگاه کنید) جدا کنید. (در برخی موارد، شما باید کل پوشش کیس را جدا کنید). سپس پوشش کیس را کنار بگذارید تا درون آن ظاهر شود.

3.در این مرحله شما باید به مادربورد نگاه کنید. RAM باید به راحتی قابل تشخیص باشد. دو عدد یا بیشتر ماژول هایی هستند که به اسلات هایی که معمولا در نزدیکی CPU قرار دارند، چسبیده اند، اما این قسمت بیشتر به قسمت جلوی کامپیوتر متمایل است.

4.برای جدا کردن رم موجود، زبانه های پلاستیکی را در هر دو طرف شکاف RAM نگاه کنید. به سادگی این زبانه ها را فشار دهید  تا آنها را جدا کنید. ماژول باید کمی تکان بخورد و به سمت بالا بیاید؛ اکنون آماده است تا از آن خارج شود. این مرحله را برای تمام ماژول هایی که می خواهید جدا کنید، تکرار کنید.

 

برای آزاد کردن ماژول RAM، روی این برگه ها فشار دهید.

5.سپس، هر ماژول را مستقیما بلند کنید و از شکاف خارج گردانید.

6.قبل از اینکه رم جدید را به آن وصل کنید نگاهی به شکافها بیندازید. به یاد داشته باشید که  ما گفتیم چگونه RAM در جفت نصب شده است! این مهم است که در کجا نصب می کنید در مادربوردی که در تصویر زیر می بینید، اسلات زوج رنگ مختلفی دارد. رنگ سیاه و سفید برای یک جفت و خاکستری برای جفت دیگر است. اگر ماژول های کمتری از هر جفت در مادربرد (مثلا دو جفت ناسازگار مانند دو ماژول 8 گیگابایت و دو ماژول 4 گیگابایت) داشته باشید، باید جفت ها را در اسلات های منطبق نصب کنید.

توجه: بعضی از مادربردها از شاخص های مختلف برای جفت اسلات استفاده می کنند. اگر مطمئن نیستید مشخصات مادربرد خود را بررسی کنید.

7.برای نصب حافظه RAM جدید، تماس‌های الکتریکی با اسلات رم را در نظر بگیرید، و اطمینان حاصل کنید که بریدگی در اسلات به درستی قرار گرفته‌ است ( رم ها تنها می‌توانند در یک جهت صحیح قرار بگیرند). سپس ماژول حافظه را به آرامی در جای خود قرار دهید تا این که صدای زبانه‌ های پلاستیکی در هر دو انتهای شیار را بشنوید، و از جای گذاری مطمئن شوید.

کلیدهای زبانه در محفظه های مربوطه را در ماژول های RAM قفل کنید تا مطمئن شوید که آنها به طور کامل وارد شده اند.

8.اگر شما هر نوع کابل برق یا داده بر روی دستگاه خود را برای دسترسی بهتر به اسلات RAM جدا کردید، اکنون آنها را دوباره ببندید.

همه چهار ماژول رم دوباره نصب شده اند. کابل های داده ها در مادربرد جایگذاری شده اند و ما آماده برای بستن هستیم.

9.پانل دسترسی را جایگذاری کنید و آن را ببندید. رم سیستم شما ارتقاء یافت! تبریک صمیمانه ی ما را پذیرا باشید! دستگاه خود را به نقطه قبلی خود برگردانید و همه چیز را دوباره متصل کنید.

در پست بعدی چگونگی ارتقاء یا جایگزینی رم در لپ تاپ را آموزش خواهیم داد.

مطالب مرتبط

10 بازی که قدرت برنامه نویسی شما را افزایش می دهند!

آموزش کار با BlueStacks

چگونه ویندوز را ریکاوری کنیم؟

نکات طلایی بازی کانتر استرایک (قسمت دوم)

نکات طلایی بازی کانتر استرایک (قسمت اول)

راه های مختلف گرفتن Screenshot در ویندوز

ارتقاء RAM کامپیوتر شخصی + برخی معیارهای انتخاب RAM

محتوای مطلب

کامنت ها

لطفا اگر سوالی نامرتبط با این مطلب دارید، از تب «پرسیدن سوال» استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.